İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü öncülüğünde ‘Party 21. Yüzyılda’ resim sergisi bugün Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisinde yoğun katılımla açıldı. Sergi dijital sanat tekniklerini içerisinde barındıran, Slovakya’yı en renkli biçimde anlatan 40 eserden oluşuyor. ‘Party 21. Yüzyılda’  resim sergisinin kapıları 30 Kasım tarihine kadar sanatseverlere açık olacak. 


YOĞUN KATILIM
Slovak Cumhuriyeti Kocaeli Fahri Konsolosu Onur Sümer’in desteği ile gerçekleşen serginin açılışına Sümer’in yanı sıra Slovak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jan Psenica, Slovak Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Veronika Lombardini, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurettin Bulut, İzmit Belediyesi Spor İşleri Müdürü Mithat Ağa, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, serginin küratörü İrem Konukcu, Veliahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur, İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörleri Eray Bodur, Nurullah Özer, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk, İzmit Art Nicomedia Dernek Başkanı Akın Ülkü Sevinç ve çok sayıda davetli katıldı. 


“ÇOK MUTLUYUM”
Açılış programında konuşan Slovak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jan Psenica, “Burada olmaktan dolayı oldukça mutluyum. Buradaki eserler geleneksel Slovak Kültürünün tanıtılmasına katkıda bulunacak. Eserlerde Slovakya’nın her bölgesine ait farklı desenler var. Slovakya kültürünün bir parçasının burada sergilenecek olmasından dolayı çok mutluyum” dedi. 


“PAYDAŞ OLMAKTAN MEMNUNUZ”
Psenica’nın ardından kürsüye gelen İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, “Bugün İzmit için çok önemli bir gün. Bir Avrupa ülkesi geleneksel ürünlerini İzmit’te sergiliyor. İstanbul’dan sonra Türkiye’de serginin açılacağı ikinci yerin İzmit seçilmesi bizi çok mutlu etmiştir. Biz İzmit Belediyesi olarak böyle bir sergiye paydaş olmaktan son derece memnunuz. Böyle bir serginin açılmasına katkı sunan herkese İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 


“İZMİT GİBİ GÜLÜMSEYEN SERGİ”
Slovak Cumhuriyeti Kocaeli Fahri Konsolosu Onur Sümer ise açılışta gerçekleştirdiği konuşmada, “Party 21. Yüzyıl sergisini hoş görü kenti gülümseyen İzmit’e getirmekten mutluluk duyuyorum. Bu sergi de İzmit gibi gülümseyen bir sergi, bütün renkleri içinde barındıran bir sergi. Bu sergiyi ilk olarak Slovakya’da gezdiğim zaman ‘Bu Türkiye’ye gelmeli’ dedim. Bugün bu sergiyi getirebilmekten mutluluk duyuyorum. Organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olan tüm İzmit Belediyesi personeline sayın başkanımızdan en alt kademedeki görevliye kadar teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 


“UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ KÜLTÜREL MİRAS”
Serginin küratörü İrem Konukcu, konuşmasında, “Parta Slovak kültüründe bekar genç kızların taktığı geleneksel süslü taçların adı. Yüzyıllar boyunca düğünlerde ve çeşitli kutlamalarda geleneksel olarak bu saç bantlarını takmışlar, bu kültürü sürdürmüşler. Slovakya’da her bölgeye özel ayrı bir parta var. Hepsi ayrı detaylar içeriyor. Etnograflardan oluşan bir ekip, Slovakya’yı köy köy gezerek sandıklarda kalan, unutulmaya yüz tutmuş bu kültürel objeleri topladılar ve restore ettiler. Çok büyük bir ekip çalışması yapıldı. Unutulmaya yüz tutmuş kültürel mirası yeni jenerasyonlarla buluşturmak istiyoruz” dedi. 


CUMHURİYET PARKI SANAT GALERİSİ’NDE
Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi, Slovak kültüründe ‘Parta’ olarak bilinen ve unutulmaya yüz tutmuş olan düğün, şenlik ve kutlama başlıklarını çağdaş bir şekilde yorumlayarak günümüze taşıyan Slovak Cumhuriyeti Resim Sergisine ev sahipliği yapıyor. Slovakya’nın Farklı bölgelerinde toplanan orijinal başlıklar fotoğraf sanatçıları L’ubomir Sabo ve Zuzana Senasilova Etnolog Katarina Sabova ve ressam Sarah I. Avni, İvana Mintalova gibi farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiren ortak bir sanat projesinde yeniden hayat buluyor.