IMASCON 2022 Bahar 8. Uluslararası Marmara Fen Bilimleri Kongresi ve Uluslararası Marmara Sosyal Bilimler Kongresi İzmit Belediyesi ve Kocaeli Üniversite’sinin katkılarıyla 13-14 Mayıs’ta Ramada Plaza’da gerçekleştirildi. Kongrenin temel konusu ‘Covid-19 sonrası Hayat’ olarak belirlendi. Yüz yüze ve aynı zamanda çevrimiçi (Online) olarak yapılan programa İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Emirşah Torun ve çok sayıda akademisyen katıldı. Programda İstiklal Marşı’nın ardından İzmit Belediyesi Tanıtım Filmi gösterildi. Kongre bugün bildiri oturumlarının yapılmasıyla son bulacak. 


“BAŞKANIMIZ DESTEK VERDİ”
Kongrede konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, “Bilime önem vermek güzeldir. Sizleri bu çalışmadan dolayı tebrik ediyorum. Bilimsel olarak ortaya koyduğunuz çalışmalar, verdiğiniz emekler kıymetlidir. Bilim insanına saygı duymak esastır. Sizlere saygı duyuyorum. İzmit Belediye Başkanımız sayın Av. Fatma Kaplan Hürriyet’e bu projeyi aktardığımda çok mutlu oldu. Başkanımız da elimizden gelen desteği gücümüz yettiğince verelim dedi. Ben de bu yönde bir yaklaşıma sahip başkanla çalışıyor olmaktan dolayı memnun oldum. Kendisine sizler adına teşekkür ediyorum. 


ÇALIŞMALARI ANLATTI
İzmit Belediyesi olarak salgınla mücadelede ilk günden bu yana kentin dört bir yanında büyük bir özveriyle çalıştık. 2020 Mart ayından itibaren İzmit’in cadde, sokak, park, yeşil alanlar ve ibadethaneleri düzenli olarak dezenfekte ettik. Koronavirüse karşı tam bir seferberlik halinde çalışarak kentteki iş yerleri ve dükkanları dezenfekte ederek esnafı mağdur etmedik. 


DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI
Halkın sağlığını her zaman ön planda tutarak her gün yüzlerce kişinin kullandığı ticari taksileri, Doğu Kışla Pazar Alanı’nda her hafta düzenli olarak dezenfekte ettik. Vatandaşlardan gelen talepler üzerine apartman, site ve çevrelerin büyük bir titizlikle ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. 


“HİJYENİK VE GÜVENLİ ALANLAR”
Şehir merkezinde her gün on binlerce kişi tarafından kullanılan çöp sepetleri, banklar ve konteynerleri düzenli olarak dezenfekte ederek vatandaşlarımıza daha hijyenik ve güvenli alanlar sunduk. 


“2 MİLYONDAN FAZLA STERİL MASKE”
Üreten belediye vizyonunu pandemi döneminde de devam ettirerek, vatandaşların ihtiyaç duyduğu maskelerin üretimi için harekete geçtik. Dikimevi’ni hızlıca hayata geçirerek gönüllü kadınlarla birlikte steril maske, bone ve önlük ürettik. Pandemi döneminde 2 milyondan fazla steril maskeyi vatandaşlarımıza ulaştırdık. Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde istihdam ettiğimiz kimya mühendislerinin çalışmasıyla kolonya ve dezenfektan ürettik.


“3 AY BOYUNCA KİRA ALMADIK”
Koronavirüs nedeniyle zor şartlar altında büyük bir özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımızı hiçbir zaman unutmadık. Sağlık çalışanlarına bone, önlük, maske dağıtarak belediye mülklerinde kira ödeyerek sağlık hizmeti veren aile hekimlerinden 3 ay boyunca kira almadık. 


“SICAK YEMEK DAĞITIMLARI”
Pandemi sürecinde evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını karşılamak adına özveriyle çalışarak gıda ve sağlık olmak üzere tüm taleplerini evlerine ulaştırdık.  Alan elin veren eli görmediği Kardeş Eller projemizle özellikle Ramazan ayında gıda kolisi ve her gün sıcak yemek dağıtımları gerçekleştirdik. 


“15 KÖYÜ İNTERNETE KAVUŞTURDUK”
Eğitimlerine online olarak devam eden öğrencileri de unutmayarak bilgisayar, kırtasiye ve internet paketi gibi destek paketlerini ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdık. Ayrıca köylerinde internet olmaması nedeniyle uzaktan eğitim alamayan çocuklar için 15 köyü internete kavuşturduk. 


“VATANDAŞA DESTEK SAĞLADIK”
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede etkin çalışmalar yürüterek Psiko-sosyal destek hattını uygulamaya koyduk. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarımızla virüs stresine karşı vatandaşlara destek sağladık. 


ÇOCUKLAR VE GENÇLER
Pandemi nedeniyle uzun süre evlerinde kalan vatandaşlar için online spor egzersizleri düzenledik. Ayrıca Sahne İzmit topluluğumuz video konferans aracılığıyla dans dersi vererek çocukların ve gençlerin pandemi döneminde morallerini yüksek tutmalarını sağladı. 


ULAŞIM HİZMETİ
Kentin farklı noktalarında açtığımız stantlarla, vatandaşlarımızın ulaşım kartlarına HES kodlarını yükledik. Covid-19 aşısının bulunmasıyla birlikte aşı olması gereken vatandaşların randevularını alarak aşı ulaşım hizmeti sağladık.